Великолюбінська громада
Львівська область, Львівський район

ГОРОДОЦЬКЕ БЮРО ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ КОНСУЛЬТУЄ

Дата: 27.03.2023 12:40
Кількість переглядів: 482

ГОРОДОЦЬКЕ БЮРО ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ КОНСУЛЬТУЄ

Грошова заборгованість – підстава для заборони у виїзді за кордон  

Відповідно до статті 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Порядок перетину державного кордону громадянами України врегульований Постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27 січня 1995 року “Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України”. Так, при перетині кордону, у ході перевірки  документів  під  час  виїзду з України органами Державної прикордонної служби з’ясовується  наявність або відсутність підстав для тимчасового обмеження громадянина у праві виїзду за кордон. 

Випадки тимчасового обмеження права громадян на виїзд з України регулює Закон України “Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України” від 21.01.1994 року № 3857-XII. У статті 6 зазначеного закону встановлено, що  право  громадянина  України на  виїзд  з  України  може бути тимчасово обмежено у випадках, коли він ухиляється від виконання зобов’язань, покладених на нього судовим рішенням або рішенням інших органів (посадових осіб), що підлягає примусовому виконанню в порядку, встановленому законом. Слід зазначити, що саме по собі рішення суду про стягнення грошових коштів (кредиту, оплати комунальних послуг тощо) не є підставою для обмеження права громадянина України на виїзд з України. Для цього повинна бути винесена ухвала суду про тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України. 

Відповідно до п. 19 ч. 3 ст. 18 Закону України “Про виконавче провадження” від 02.06.2016 № 1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право у разі ухилення боржника від виконання зобов’язань, покладених на нього рішенням, звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника за межі України до виконання зобов’язань за рішенням або погашення заборгованості за рішеннями про стягнення періодичних платежів. Дане питання вирішується судом за місцем виконання відповідного рішення за поданням державного або приватного виконавця (ч.4 ст. 441 Цивільного процесуального кодексу України). Слід зазначити, що суд негайно розглядає подання без виклику чи повідомлення сторін та інших заінтересованих осіб за участю державного виконавця. Але слід зазначити, що виконавець зобов’язаний повідомити боржника про направлення до суду подання щодо встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду.

В подальшому, засвідчена судом копія судового рішення про тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України з відміткою про дату набрання законної сили не пізніше наступного робочого дня після її надходження до державного або приватного виконавця сканується у кольоровому зображенні та вноситься до Системи. Державний або приватний виконавець формує в Системі супровідний лист на адресу уповноваженого органу Держприкордонслужби до якого додається сканована копія судового рішення про тимчасове обмеження особи у праві виїзду за межі України, та передає за допомогою Системи до бази даних уповноваженого органу Держприкордонслужби для опрацювання. 

Уповноважений орган Держприкордонслужби не пізніше наступного робочого дня після надходження судового рішення приймає його до виконання та вносить інформацію до бази даних, про що надсилає повідомлення до відповідного органу державної виконавчої служби, приватного виконавця протягом трьох робочих днів через Систему.

Звертаємо увагу на те, що позасудове застосування тимчасового обмеження у праві виїзду за кордон боржників можливе лише при виконанні рішення про стягнення аліментів. Так, відповідно до абзацу 1 частини 9 статті 71 Закону України “Про виконавче провадження”, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, виконавець виносить вмотивовану постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі. В окремих випадках, якщо дитина хворіє, така постанова виноситься за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці.

Постанова про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України в автоматизованому порядку направляється до Державної прикордонної служби України для виконання. Боржник включається до відповідного списку та перебуває на особистому контролі в Державній прикордонній службі України, яка встановлює обмеження на перетин кордону України вказаною особою.

Варто зауважити, що інформацію про встановлення тимчасового обмеження боржника – фізичної особи у праві виїзду з України уповноважений орган Держприкордонслужби вилучає з бази даних на підставі отриманої засвідченої судом копії судового рішення про скасування тимчасового обмеження особи у праві виїзду з України, що набрало законної сили та має відповідну відмітку про дату набрання законної сили.

Відповідно до Порядку взаємодії органів та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів, та органів Державної прикордонної служби України під час здійснення виконавчого провадження, затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Міністерства внутрішніх справ України від 30.01.2018 р. № 256/5/65, інформацію про особу, стосовно якої діє тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України, уповноважений орган Держприкордонслужби вилучає (знімає з контролю) з бази даних у разі:

· винесення постанови про закінчення виконавчого провадження на підставі пунктів 1-3, 5-7, 9-12, 14, 15 частини першої статті 39 Закону України “Про виконавче провадження”;

· винесення постанови про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України у разі погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

· скасування постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України за виконавчим документом про стягнення аліментів.

Для того, щоб дізнатися щодо обмежень чи заборони перетинати кордон України особа може подати письмовий запит до Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України. Запит можна подати особисто, здавши його до канцелярії, або надіслати листа на поштову адресу центру.

У запиті обов’язково потрібно вказати: прізвище, ім’я та по батькові; місце проживання (місце перебування); реквізити документа, що посвідчує особу, яка подає запит. Для зручності можна зазначити адресу, на яку центр має надіслати відповідь (якщо вона відрізнятиметься від адреси вашого проживання або перебування).

У разі виникнення будь-яких питань, Ви можете звертатися до Городоцького бюро правової допомоги Львівського місцевого центру з надання БВПД  за адресою: 81500, м. Городок, вул. Львівська, 1а (3 поверх), тел. (231) 30-401, а також за єдиним телефонним номером системи БПД (дзвінки безкоштовні) 0 800 213 103.

 

 

 

 

 

 

 

 « повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень