Африканська чума свиней: як розпізнати
Африканська чума свиней (АЧС, Pestis Africana suum) – це заразне захворювання, деякі ознаки якого можуть розвиватися доволі швидко, але не завжди є специфічними для встановлення остаточного діагнозу. Це вірусне захворювання вражає домашніх та диких свиней. Вперше захворювання виявлено в 1903 р. в Африці. Збудник АЧС - це ДНК-вмісний вірус сферичної форми, що належить до родини Asfaviridae. Він дуже складний і проявляє значну генетичну мінливість. Вірус АЧС заражає клітини імунної системи та ініціює вироблення величезної кількості специфічних антитіл, які, на жаль, не здатні до повної нейтралізації збудника. Інкубаційний період може тривати від 3 до 15 діб. При гострому перебігу хвороби – 5-9 діб.
На сьогоднішній день дане захворювання не лікується. До того ж, враховуючи складну формулу збудника хвороби, виготовлення ефективної вакцини проти нього наразі неможливе. Лікування АЧС заборонено законодавством України! АЧС достатньо легко передається від хворої до здорової тварини, чому сприяє надзвичайна стійкість вірусу в навколишньому середовищі.
Хвороба характеризується здебільшого гострим перебігом та проявляється лихоманкою, крововиливами, синюшністю та змертвінням шкіри, ураженнями внутрішніх органів та високою смертністю.
Африканська чума свиней — це гостре вірусне захворювання. Воно не тільки передається при контакті здорових тварин із хворими, але і розповсюджується через корм, транспорт забруднений виділеннями хворих тварин. Вірус можуть переносити комахи, дикі птахи та звірі, зокрема дикі кабани. За кілька діб вірус здатний знищити майже 100% наявних в господарстві свиней.
Люди на африканську чуму свиней не хворіють, проте території карантину певний час зазнають значних економічних збитків через заборону ведення свинарства.
Великі збитки, перш за все, несуть господарства, які займаються свинарством.
За результатами засідання, члени комісії ухвалили наступні рішення:
-
Відповідно до Протоколу №1 Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України, на території області буде проведена пероральна імунізація диких м’ясоїдних тварин. Всього буде оброблено площу 9770,37 кв. км та розповсюджено вакцини 244,259 тис. доз.
-
Також прийнято рішення посилити контроль за імунізацією наявного поголів’я собак і котів в усіх населених пунктах області та за виконанням заходів щодо оздоровлення у виявлених неблагополучних пунктах по сказу тварин.
-
Будуть проведені необхідні заходи щодо недопущення африканської чуми свиней на території області.