Великолюбінська громада
Львівська область, Львівський район

ТАК! МИ МОЖЕМО ПОДОЛАТИ ТУБЕРКУЛЬОЗ!

Дата: 14.03.2025 16:22
Кількість переглядів: 39

Фото без опису

На виконання Розпорядження КМУ від 02.08.2024р. №726-р, яким затверджений Операційний план заходів, одним із завдань є інформування населення щодо профілактики, раннього виявлення,лікування та супроводу туберкульозу - проводиться інформаційно –роз’яснювальна кампанія до Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом. В період з 01 по 31 березня 2025р.,третій рік поспіль ,місяць березень є місяцем підвищення обізнаності населення про туберкульоз. Всесвітня організація охорони здоров’я для відзначення (24 березня) Всесвітнього дня, пропонує гасло «Так! Ми можемо подолати туберкульоз: взяти зобов ’язання, інвестувати,реалізувати».

Протягом багатьох років на території обслуговування Городоцького відділу (п’яти територіальних громад) Львівського районного відділу Державної Установи «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» захворюваність туберкульозом органів дихання знаходиться на високих показниках, так впродовж 2024р.захворюваність зареєстрована у 42 вип., а у 2023р.- 34 вип., слід відмітити ріст захворюваності у 2024р.на 8 вип.(19%). Захворюваність у дітей - було зареєстрована у 2024р.-2 вип., а у 2023р.- 1 вип.,тобто ріст на 1вип.(50%) у 2024р.

Що ж таке туберкульоз? Туберкульоз- одне з найпоширеніших та найзагрозливіших інфекційних, соціальних захворювань, яке може вражати всі вікові та соціальні групи населення, в їх самий працездатний і репродуктивний вік,найбільш негативно діє на дітей та підлітків.

При незадовільному соціальному рівні підвищується ймовірність зараження туберкульозом:

  • незадовільні умови проживання - скупченість, задушливість та сирість, які характерні для життя малозабезпечених верств населення; 
  • куріння, алкоголізм, куріння та вживання наркотичних засобів, стрес та інші наслідки соціальної невлаштованості життя, знижують опірність організму.

Туберкульоз може вражати органи і тканини людини: очі, кістки, шкіру, сечостатеву систему, кишківник тощо.

Найчастіше зустрічається туберкульоз органів дихання (легенів), оскільки інфекція передається, в основному повітряно-краплинним шляхом, потрапляючи в органи дихання від хворої людини до здорової, тому заразитись можна де завгодно і зовсім не обов’язково внаслідок прямого контакту з хворим.Зараження туберкульозом може відбуватися й іншим шляхом- через харчові продукти. Так,наприклад,через вживання свіжого молока від хворої на туберкульоз тварини, або погано провареного м’яса, а також лементарним шляхом через подряпини на шкірі у працівників, які доглядають тварин, тощо.

Значно зменшує ймовірність розвитку туберкульозу у дітей його специфічна імунопрофілактика (щеплення БЦЖ) у пологових відділеннях лікарень на 3-5 добу. Для немовлят захист дуже важливий, оскільки у випадку зараження у перший рік життя існує високий ризик захворіти на туберкульозний менінгіт (ураження нервової системи),чи міліарний туберкульоз, тоді особливо важко піддається лікуванню і часто має летальні наслідки.

Збудником інфекції є бактерія (мікобактерія) туберкульозу або паличка Коха. Вона дуже стійка у зовнішньому середовищі: здатна зберігатися в навколишньому середовищі від 3-4 до 8-12 місяців, стійка до дії кислот, спирту, низьких температур, тривалий час зберігається у висушеному харкотинні, в сирому молоці. У той же час гине від тривалого впливу прямих сонячних променів-протягом 5-ти хвилин, при нагріванні –протягом 20 хв. при температурі 60 град.С і протягом 5 хв.-при70 град.С, гине від хлорвмістких речовин. При активній формі туберкульозна паличка Коха швидко розмножується в легенях хворого (харчується) тканинами людського організму, руйнуючи їх, отруюючи організм продуктами своєї життєдіяльності-токсинами (відбувається туберкульозна інтоксикація).При відсутності лікування смерть від активного туберкульозу сягає до 50% впродовж 1-2-х років. У інших випадках невилікуваний туберкульоз переходить у хронічну форму. Хронічний хворий живе багато років, продовжуючи виділяти з харкотинням мікобактерії і заражати інших, тому він повинен дотримуватися правил особистої гігієни.

Основні ознаки захворювання-раптова безпричинна втрата ваги, відсутність апетиту, слабкість, розбитість, незначне підвищення температури тіла 37-37,5град.С, частіше ввечері, пітливість переважно вночі, зниження працездатності. Болі часто бувають у грудній клітці, кашель понад два тижні, можливе кровохаркання. Всі вище вказані ознаки можуть бути притаманні й іншим захворюванням, тому необхідно провести спеціальні аналізи та дослідження для підтвердження діагнозу. Діагноз підтверджується в лікувально-профілактичному закладі: 1.Туберкулінодіагностикою.

2Мікроскопією

мазка харкотиння, його бакпосівом.

3.Рентгенівськими дослідженнями (рентгеноскопією чи рентгенографією).

Ш А Н О В Н І К Р А Я Н И !

При відчутті підвищення температури до 37 –37,5град.С,особливо у вечері та вночі, болях у грудях, кашлі невідомого походження з виділенням харкотиння, необхідно звернутися до сімейного лікаря, не займатися самолікуванням.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень